Jak ulehčit štěňátku první dny v novém domově s pomocí feromonů

Jak ulehčit štěňátku první dny v novém domově s pomocí feromonů

Chystáte se pořídit pejska. Misky, pelíšek, či hračky…vše je připraveno a už jenom odpočítáváte minuty, než si mazlíčka vyzvednete u chovatele.

Pro samotné štěňátko je však změna prostředí a odloučení od matky velkou, často stresující změnou. První dny často pláče, dožaduje se pozornosti, nechce spát v pelíšku, dobývá se do postele nových páníčků. Mnoho majitelů toto období řeší dovolenou, kdy se můžou novému členovi rodiny věnovat naplno, co většinou funguje. Problém obyčejně nastane ve chvíli, když se majitel chce vrátit ke svým pracovním povinnostem a pejsek musí najednou zůstat sám doma. Začne ničení bytu, štěkání či pláč. Jak to celé ulehčit štěňátku i Vám?

Psi komunikují mezi sebou nejen čichem, sluchem a zrakem, ale i pomocí feromonů. Feromony jsou chemické látky zabezpečující výměnu informací mezi členy téhož druhu. Tukové žlázy v oblasti mezi mléčnými žlázami kojících fenek produkují feromony, které zabezpečují vytvoření pouta mezi matkou a štěnětem a vyvolávají pocit bezpečí a klidu. Výzkumy prokazují, že vliv feromonů na psa přetrvává i v dospělosti a formuje emocionální stav a sociální interakce během celého života psa.

Tyto feromony jsou nyní dostupné v syntetické formě pod názvem Adaptil. Jak je použít? Vložte Adaptil difuzér do zásuvky 2-3 dny před příchodem štěňátka. Umístněte ho v blízkosti místa, kde štěně bude spávat, tak aby bylo štěně poblíž přípravku. Difuzér nechejte v zásuvce tak dlouho, než se štěně adaptuje na nové prostředí (2-3 měsíce). Štěně se bude cítit jako v blízkosti své mámy. Difuzér nasytí feromonem místnost velikosti do 70m.

Specialisté na poruchy chování psů (Taylor a Mills) oslovili 60 chovatelů očekávajících příchod štěněte v nadcházejících dnech. Elektrický difuzér Adaptil byl umístěn v 30 domácnostech pár dní před příchodem štěněte, zatímco v ostatních 30 domácnostech byl použit difuzér bez obsahu feromonů. Majitelé si během dvou měsíců dělali poznámky v případě, kdy byli během noci vzbuzeni pláčem štěněte. Štěňátka, která byla v místnosti s Adaptil, kňučela kratší dobu, v průměru asi 3 dny a poté se zklidnila

Obojek Adaptil může být použit jako doplněk při pobytu venku, v autě, či návštěvě veterinární ordinace.