Možnosti antikoncepce pro kočky a kocoury

Možnosti antikoncepce pro kočky a kocoury

Máte doma kočky a bojíte se, že Vám domů přinesou hodně koťat, nebo Vás už ničí jejich projevy „touhy“? Jak je možné vyhnout se nechtěnému zabřeznutí, nebo na čas zklidnit kocourovy vášně? Možností máte několik, každá má své pro a proti. Podívejme se na ně.

 

 

Podvázání vejcovodů

Jedná se o chirurgický zákrok, kdy se u kočky vyvolá neplodnost přerušením vejcovodů. Znemožní se tím, aby se spermie setkaly s vajíčkem, proto se zamezí březosti.

  • Výhody: Trvalá neplodnost. Poměrně malý chirurgický zákrok.
  • Nevýhody: Pro chirurgický zákrok je nutná narkóza. Výjimečně se můžou vejcovody zprůchodnit a obnoví se tak plodnost. Po zákroku můžou vniknout v břišní dutině mezi jednotlivými orgány srůsty. Přerušení vejcovodů neovlivní pohlavní chování koček – budou pořád mrouskat. Také se nezamezí nemocem dělohy, vaječníků a mléčné žlázy, jako jsou záněty a nádory.

Kastrace

Kastrací rozumíme zákrok, kdy se z těla odstraní pohlavní orgány a taky se přeruší produkce pohlavních hormonů. U koček se odstraňují vaječníky, vejcovody a děloha, u kocoura jsou to varlata, nadvarlata a část chámovodu.

  • Výhody: Trvalá neplodnost, odstranění projevů pohlavního chování, prevence nemocí pohlavních orgánů a mléčné žlázy.
  • Nevýhody: Pro chirurgický zákrok je nutná anestezie, u koček se jedná o rozsáhlejší operaci.

Hormonální čip

Suprelorin je čip s obsahem hormonu deslorin. Aplikuje se pod kůži, odkud se účinná látka pomalu uvolňuje a způsobuje útlum pohlavní aktivity a tzv. chemickou kastraci. V současnosti se používá u psů, použití u koček a kocourů zatím není registrované. Podle výzkumů účinek u koček a kocourů potrvává po dobu 12-24 měsíců.

  • Výhody: Jednoduchá aplikace, dlouhá doba působení, omezení projevů pohlavního chování a možné obnovení plodnosti.
  • Nevýhody: Finanční náročnost a neregistrované použití. Aplikace čipu může někdy u kočky vyvolat dočasně říji, která může skončit zabřeznutím. Nežádoucí účinky nejsou dostatečně prozkoumány a použití u koček a kocourů je off label (tj. mimo schválenou indikaci)

Pokud budete vybírat pro svou kočku nebo kocoura vhodný druh antikoncepce, zvažte, jestli budete chtít mít od nich někdy koťátka, (jestli je mít koťata nutné, pokud se nejedná o chovné zvíře) a promyslete si výhody oproti nevýhodám. Zhodnoťte finanční možnosti a zkonzultujte rozhodnutí se svým veterinárním lékařem. Nikdy nepodávejte zvířatům léky na vlastní pěst.